Ajánlás útján gyakran kerülünk munkakapcsolatba olyan cégekkel, akik nem most kezdték a vállalkozásukat. Túl vannak már pár könyvelőn, bankváltáson, adóellenőrzésen. (Ez utóbbi után kifejezetten gyakran keresnek meg új ügyfelek, hogy „rázzuk gatyába” a könyvelésüket) Amikor a kezdeti megbeszélésen a cégéről kérdezem a cégvezetőt, kiderül, hogy a legalapvetőbb információja sincs a saját cége gazdálkodásáról. Nem ismeri az árbevétele nagyságát, profitját, a házipénztár egyenlegét, a nyitott vevők, és szállítók értékét, a hitelek, lízingek visszafizetendő összegét. Az ösztöneire hallgatva hozza meg döntéseit. A bankszámla egyenlegét érzésből költi, és gondot okoz pár héttel később az adók befizetése.
Ez nem csak az ügyvezetők hibája, sajnos még ma is sok olyan könyvelő dolgozik, aki számára a könyvelői feladat kimerül az adóbevallások benyújtásában, és a fizetendő adók bediktálásában. Csak az adóbevallásokhoz szükséges adatokat dolgozzák fel, nem naprakész a könyvelés. És csak egy évben egyszer, következő év májusában van visszajelzés az ügyfél számára az előző évi gazdálkodás adatairól.
Szerencsés az az ügyvezető, aki nem a saját kárán jön rá, hogy a cég pénze és profitja között gyakran nincs összefüggés. Lehet hatalmas eredménye egy olyan cégnek, akinek még eladatlanul hevernek a termékei a raktárban miközben üres a bankszámlája, és lehet veszteséges az olyan cég, akinek a most folyósított hitel miatt magas a bankszámlaegyenlege…
A cég hosszú távú működésének feltétele, hogy a cég profitja is és a fizetőképessége is erősödjön.
Nálunk így működik:
Könyvelőirodánk havi eredménykimutatással, valamint rengeteg, a könyvelésből kinyerhető, a vezetőnek fontos információval tudja segíteni az ügyvezetők döntéseit. Akár költséghelyes, akár munkaszámos alábontással. Ezért mielőtt kialakítjuk a vállalkozásra szabott egyedi főkönyvi rendszert, átbeszéljük, hogy az ügyfélnek milyen információkra van szüksége rendszeresen. Milyen termékek, szolgáltatások, üzletágak közvetlen önköltségét szeretnénk elkülönülten látni. Akár havonta több alkalommal frissítve a kimutatásokat.
Igen! Azon ügyfeleink számára, akik folyamatosan küldik (vagy töltik fel) a könyvelési anyagot, és adtak banki lekérdezési jogosultságot számunkra, folyamatosan feldolgozzuk a kapott bizonylatokat, és naprakészen adjuk a cégvezető számára érthető információkat. Ez a digitális könyvelés egyik hatalmas előnye.
Ha több terméked/üzletágad van, akkor a költséghelyes kimutatással átláthatod, hogy melyik tevékenységed hozza a profitot, és melyik a pénznyelő.