Bejelenteni a munkavégzés megkezdése előtt kell. Ahhoz, hogy ez időben megtörténjen, irodánknak előző munkanap délig írásban meg kell kapnia az alábbi adatokat:
- munkavállaló neve
- születési neve
- előző neve
- anyja neve
- születési hely
- születési idő
- adóazonosító jel
- TAJ szám
- munkakör megnevezése (FEOR száma)
- heti óraszám
- állampolgársága (ha külföldi, akkor további egyeztetések kellenek)
- nyugdíjas-e (Ha igen akkor a nyugdíj határozat kell!)
Ha a bejelentés megtörtént, a dolgozó kap róla igazolást: „Munkáltatói igazolás a munkavállaló nyilvántartásba vételéről”
Munkába lépés előtt:
A munkaviszony létrejöttéhez munkaszerződést kell írni (a munkáltató feladata, de az irodánk segíthet), ehhez a fentieken túl további adatok kellenek:
- munkavégzés helye
- dolgozó lakcíme
- személyi alapbére (mindig bruttóban kell megadni!)
A munkáltató beutalóval elküldi az új dolgozóját a munkáltató saját üzemorvosához munkaköri alkalmassági vizsgálatra. Ehhez kell, hogy legyen saját foglalkozás-egészségügyi szolgáltatója, mert később is rendszeresen kell üzemorvosi alkalmassági vizsgálatra járni, a munkakörhöz tartozó szabályoknak megfelelően. Sem a korábbi munkahelyről, sem a háziorvostól hozott orvosi igazolás nem vehető figyelembe.
Belépéskor:
A dolgozó munka- és tűzvédelmi oktatásban részesül amit oktatási naplóval dokumentálni kell.
A dolgozó munkaköri leírást és a főbb munkaügyi szabályokat tartalmazó „tájékoztatás” kap. A munkaköri leírás tartalmazza a feladatkörhöz tartozó részletes tennivalókat, ezért azt legpontosabban a munkáltató tudja elkészíteni. Kérésre ebben is segítünk.
Ha a dolgozó előző munkahelyéről megkapta a kilépő papírjait, akkor azokat leadja a munkaügyön. Ha nem volt előző munkahelye tárgyévben, és nem pályakezdő, akkor legalább a TB igazolványát le kell adnia. Fontos tudni, hogy szerencsés esetben egy embernek egy folyamatosan vezetett TB igazolványa van, amiben időrendben egymás után bejegyzésre kerülnek a jogviszonyok. Pályakezdőknek az első munkahely állít ki ilyet felvételkor. Ha nincs meg ez a kiskönyv, akkor az új munkahely ad újat, de a dolgozónak végig kell(ene) járnia előző munkahelyeit, hogy az összes jogviszony bejegyzésre kerüljön. Adókedvezményt, pótszabadságot a megfelelő nyomtatványok bérszámfejtés előtti megküldésével kérhet a dolgozó.