Az elmúlt hetekben sok helyen lehetett olvasni arról, hogy „megszűnik az ügyfélkapu”. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 2025. január 16-tól a szokásos felhasználónév+jelszó nem lesz elég a belépéshez, szükség lesz mindenkinél egy kétfaktoros hitelesítés beállítására is. Ennek az egyik módját nevezik úgy, hogy Ügyfélkapu+.
Az alábbiakban lépésről lépésre végigvezetünk a kétfaktoros hitelesítés beállításán.
1. Lépés: Bejelentkezés az Ügyfélkapuba
Első lépésként a szokásos módon jelentkezz be asztali gépen vagy laptopon az Ügyfélkapu felületére a következő címen: https://ugyfelkapu.gov.hu.
2. Lépés: Az Ügyfélkapu+ igénylése
A belépést követően keresd meg az Ügyfélkapu+ igénylés lehetőségét, és indítsd el az aktiválási folyamatot.

3. Lépés: Autentikátor alkalmazás letöltése
Az Ügyfélkapu+ igénylése során szükség lesz egy autentikátor alkalmazásra telefonodon. A leggyakrabban ajánlott appok: Google Authenticator vagy Microsoft Authenticator, számítógépen pedig TOTP.APP (webes alkalmazás).
A telepítés után válaszd a „Tovább az Ügyfélkapu+ igényléshez” lehetőséget.
Mi az autentikátor?
Az autentikátor egy extra biztonsági réteget ad a belépéshez, melyet kétlépcsős hitelesítésnek hívnak. Ez azt jelenti, hogy jelszó megadását követően az alkalmazás generál egy rövid élettartamú, egyedi kódot (általában 6 számjegyből áll), amit szintén be kell írnod a belépés befejezéséhez. A kód folyamatosan változik, így minden belépésnél szükség lesz az alkalmazás használatára


4. Lépés: QR kód és titkos kód mentése
Ez a lépés kulcsfontosságú!
- A képernyőn megjelenő QR kódot mentsd el! Fontos, hogy az első megjelenő QR kód legyen lementve, mert ez többször nem visszakereshető.
- Ezután kattints a „Nem tudom beolvasni a kódot” szövegre. Itt egy hosszabb betűkből és/vagy számokból álló 16 jegyű kód jelenik meg, ezt is ments el! Ezt nevezik „titkos kódnak”.
Ezek a kódok a későbbi beállításokhoz szükségesek, ezért biztonságos helyen tárold őket úgy, hogy akár később is vissza tudd keresni. Ezek kellenek pl. ha egy másik eszközön is szeretnél beállítani autentikátort.


5. Lépés: QR kód beolvasása az autentikátor alkalmazással
A telefonodon a letöltött autentikátor alkalmazáson belül válaszd az új fiók hozzáadását, majd használd a kamera funkciót a QR kód beolvasásához.
6. Lépés: Az első belépés a kétfaktoros hitelesítéssel
Most az Ügyfélkapu rendszerében add meg a jelszavad, majd az autentikátor alkalmazás által generált 6 jegyű számkódot. (A kód 30 másodpercenként megújul.)
7. Lépés: Törlőkód mentése
Az utolsó képernyőn megjelenik egy törlőkód, amit szintén menteni kell. Erre az oldal is külön felhívja a figyelmet. Erre lesz szükséged, ha telefont cserélsz vagy valamiért törölni szeretnéd az Ügyfélkapu+ beállításodat.
Az oldal alján pipáld be, hogy gondoskodtál a törlőkód mentéséről, majd véglegesítsd az Ügyfélkapu+t.

A fentiek pontos követésével gondoskodhatsz arról, hogy a beállítás zökkenőmentesen megtörténjen, és a szükséges kódok a jövőbeli használathoz is rendelkezésre álljanak.
Gyakran ismételt kérdések
Hogyan tudom ellenőrizni a regisztrációt?
- Keress fel bármilyen olyan oldalt ahová eddig az Ügyfélkapuval léptél be
- Válaszd ki az Ügyfélkapu+ belépési módot
- Add meg a szokásos felhasználónevet és jelszót
- Írd be a telefonos alkalmazásban megjelenő 6 számjegyű kódot
- És sikeres regisztráció esetén be is vagy lépve a választott oldalra, ha mégsem sikerül belépni érdemes megpróbálni a sima Ügyfélkapus belépési módot, ha az működik, akkor nem sikerült az aktiválás, újra kell kezdeni az itt leírt folyamatot.
Nekem már van DÁP (Digitális állampolgár) regisztrációm, használhatok Ügyfélkapu+t is?
Igen, működik egymás mellett a két bejelentkezési mód. A beállítás ugyanúgy zajlik, mint a sima Ügyfélkapuról való átállásnál.
Egy telefonra több Ügyfélkapu+ is beállítható?
Igen. Egy autentikátor alkalmazáson belül több profil kódja is kezelhető, egy telefonon pedig, akár több autentikátor is lehet.
Mit csináljak ha nem mentettem le se a QR kódot se a 16 jegyű titkos kódot?
Ha nem szeretnél másnak hozzáférést adni vagy más eszközre beállítani az Ügyfélkapu+t, akkor nincs teendőd. Ha mégis szükséged lenne a kódra, akkor a https://ugyfelkapu.gov.hu oldalon belépve, menj az ügyfélkapu+ beállítások fülre, itt talász egy „Beállítás másik eszközre” gombot. Ezt ha megnyomod inaktívvá válik a korábbi QR kód és az újonnan megjelenő kódot kell beállítani minden eszközre, ahonnét szeretnéd elérni a belépéshez szükséges azonosító kódot.
Mit csináljak, ha lementettem a QR kódot, de a 16 jegyű kódot nem és szükségem lenne rá?
Egyrészt kérhetsz teljesen új kódokat a fentebb leírt módon vagy a telefonodra töltsd le az Ente Auth nevű autentikátort. Ebben a programban visszanyerhető a 16 jegyű kód a QR kód beolvasása után.